Poniższy artykuł pokazujący jak wygląda przebieg procesu projektowego został opracowany na podstawie mieszkania jednego z naszych klientów, którego realizacja dobiega już końca.
Cały projekt możecie zobaczyć tutaj -> Mieszkanie Warszawa – HARMONIJNIE.


Proces projektowania wnętrz mieszkania lub domu zazwyczaj składa się z 5 etapów:

I – ZAPOZNANIE Z OCZEKIWANIAMI KLIENTA
II – OPRACOWANIE UKŁADU FUNKCJONALNEGO
III – PROJEKT PLASTYCZNY – WIZUALIZACJE
IV – OPRACOWANIE DOKUMENTACJI WYKONAWCZEJ
V – OMÓWIENIE I PRZEKAZANIE KSIĄŻKI PROJEKTOWEJ

I – ZAPOZNANIE Z OCZEKIWANIAMI KLIENTANaszym zadaniem w trakcie pierwszego etapu pracy nad projektem jest przeprowadzenie szczegółowego i wnikliwego wywiadu z Państem. Podczas pierwszego spotkania zadajemy wiele pytań, określamy Państwa profil oraz preferencje stylowe. Wspólnie szacujemy wstępny budżet i obieramy odpowiednią półkę cenową dla elementów wyposażenia
i materiałów wykończeniowych. Dyskutujemy nad Państwa inspiracjami, określamy, które elementy wystroju poszczególnych wnętrz się Państwu podobają, a które zdecydowanie nie.

Po spotkaniu otrzymujecie Państwo od nas ANKIETĘ PREFERENCJI INWESTORA z prośbą o wypełnienie w domu. Zawiera ona zarówno pytania podsumuwujące nasze spotkanie jak i prośby o dodatkowe informację. W jej skład wchodzi również galeria przykładowych projektów wnętrz, prosimy wtedy o wskazanie tych, które przypadły Państwu do gustu.

Ostatnim elementem tego etapu jest przygotowanie dla Państwa WSTĘPNEJ PALETY BARW I MATERIAŁÓW. Przesyłamy Państwu kilkudziesto stronnicową książkę ze zdjęciami elementów wyposażenia takimi jak:
lampy, meble, armatura, dodatki oraz zdjeciami materiałów wykończeniowych: płytek, podłóg, tapet. W odpowiedzi zwrotnej prosimy o określenie które elementy się Państwu podobają, a które zdecydowanie nie. Nie są to jeszcze konkretne propozycje dla Państwa wnętrza, jednak po przekazaniu nam informacji, że dany element sie Państwu nie podoba, macie Państwo pewność, że nie znajdzie się już w projekcie. Natomiast elementy, które przypadły Państwu do gustu zostaną wzięte pod uwagę przy opracowywaniu koncepcji plastycznej.

Po zakończeniu wyczerpującego etapu określania Państwa preferencji możemy przejść do przygotowyania konkretnych propozycji rozwiązań funkcjonalnych.

II – OPRACOWANIE UKŁADU FUNKCJONALNEGOPrzygotowujemy dla Państwa kilka propozycji aranżacji 2D projektowanych pomieszczeń. Zazwyczaj są to 3-4 propozycje, jednak nie ograniczamy ilości, rysujemy tyle powstanie pomysłów podczas pracy. Efekty przesyłamy Państwu mailowo
w postaci rzutów 2D, na których określamy takie elementy jak:

– podstawowe wymiary mebli
– opisy wyposażenia
– oznaczenie układu posadzek
– wstępne propozycje sufitów podwieszanych
– rozmieszczenie elementów dekoracyjnych.

Następnie spotykamy się z Państwem w celu omówienia propozycji. W wyniku dyskusji często powstaje burza mózgów, miksujemy ze sobą różne rozwiązania i ustalamy, który układ jest Państwu najbliższy i jakie wprowadzamy modyfikacje.

Na tym etapie nie określamy limitu wprowadzanych zmian do układu funkcjonalego. Zależy nam na wypracowaniu takiego układu, który w pełni spełni Państwa oczekiwania. Jest to bardzo ważne, ponieważ układ funkcjonalny jest bazą do naszej dalszej pracy i opracowania projektu plastycznego.

III – PROJEKT PLASTYCZNY – WIZUALIZACJEW oparciu o opracowane materiały i zgromadzone dane z poprzednich etapów przygotowujemy dla Państwa propozycje plastyczną w postaci fotorealistycznych wizualizacj 3D. Jest to główny etap projektu, w którym powstaje wizja całego mieszkania/domu. W projekcie stosujemy realne i możliwe do zakupu elementy wyposażenia. Każdy z nich znajdziecie Państwo na liście zakupów dołączanej do książki projektowej.

Po przekazaniu Państwu wizualizacji umawiamy się na spotkanie celem omówienia projektu i ustalenia kolejnych zmian. W ramach umowy oferujemy możliwość dwukrotnego wprowadzenia pakietu zmian. Pakietem zmian określamy nieograniczoną ilość modyfikacji wprowadzoną za jednym razem.

Zakończeniem etapu III jest przekazanie Państwu finalnych wizualizacji, na podstawie których zostanie opracowana dokumentacja techniczna.

IV – OPRACOWANIE DOKUMENTACJI WYKONAWCZEJW ramach opracowania dokumentacji technicznej powstają szczegółowe rysunki, które są podstawą dla ekipy budowlanej do przeprowadzenia remontu. W skład książki projektowej wchodzą m.in:

– dokłady projekt elektryki z określeniem ilości źródeł światła oraz sposobu właczenia, ilości gniazdek
– wytyczne wodno-kanalizacyjne
– układ sufitów podwieszanych i podłóg
– szczegółowy rozrys łazienek – elewacje każdej ściany
– rysunki detali wnętrzarskich
– rysunki mebli na zamówienie dla stolarza z określeniem konkretnych materiałów
oraz sposobów potwierania, systemów
– projekt kuchni
– lista elementów wyposażenia z podaną specyfikacją, ilością i propozycją miejsca zakupu
– finalne wizualizacje
– elewacje charakterystycznych ścian z lustrami/dekoracjami

i wiele innych, których występowanie wynika bezpośrednio ze specyfiki konkretnego projektu.

V – OMÓWIENIE I PRZEKAZANIE KSIĄŻKI PROJEKTOWEJW ostatnim etapie projektu omawiamy z Państwem rysunki wykonawcze. Objaśniamy czego dotyczą wszystkie rysunki
i na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas realizacji. Ustalamy ostateczną ilość źródeł światła, ilość gniazdek, konfigurację obwodów elektrycznych. Weryfikujemy propozycje wyposażenia wewnętrznego mebli, ustalamy ilość półek, drążków, szuflad i innych sposobów przechowywania. Często przynosimy próbniki materiałów i wzorniki kolorów aby uzyskać Państwa ostateczną akceptację.

Opracowana w ten sposób dokumentacja stanowi podstawę realizacji projektu. Z nasza książką projektową ekipa budowlana dokładnie wie jak odpowiednio wykonać projekt. Wykonanie projektu zgodnie z dokumentacją powinno być podstawą odebrania robót remontowych.

Uzupełnieniem dokumentacji projektowej jest usługa NADZORU AUTORSKIEGO nad realizacją. Jej zakres oraz koszt każdorazowo ustalamy indywidualnie.

Zapraszamy do nawiązania współpracy.
INVENTIVE studio

Nazywam się Artur Jóźwik. Od ponad trzech lat prowadzę własną pracownie projektowania wnętrz. Ukończyłem kierunek Architektura i Urbanistyka na Politechnice Warszawskiej uzyskując tytuł inżyniera architekta.

INVENTIVE studio tworzy zespół doświadczonych architektów wnętrz wspomagany przez profesjonalnego grafika. Przy realizacji projektów współpracujemy ze sprawdzonymi i wykwalifikowanymi wykonawcami.


FACEBOOK

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 460
Please refer to our Error Message Reference.
INSTAGRAM

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA


Niezliczone pomysły na aranżacje wnętrz i design w świetnym stylu

2 komentarze

 • Emem

  bardzo ciekawy artykuł, funkcjonalność na pierwszym miejscu 🙂

  Odpowiedz
  • Artur

   Dziękujemy 🙂

   Odpowiedz

Leave a comment